Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefon modellerinin sayısı çoğaldıkça seçim yapmak da bir o kadar zor bir hal alıyor. Satın alacağınız telefon konusunda kafanızda pek çok soru işareti oluşabilir. Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir buna hep birlikte bir göz atalım. Özellikle Android işletim sistemli bir telefon almak istiyorsanız yüzlerce farklı alternatif arasında kaybolabilirsiniz.

Cep telefonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerin ne olduğunu ve en doğru seçimi nasıl yapacağınızı bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

İşletim Sistemi

Akıllı telefonlarda neredeyse piyasanın tamamını domine eden 2 farklı işletim sistemi bulunuyor. Android ve iOS. İkisi de birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu işletim sistemlerinin artı ve eksileri bulunuyor. Bunlardan hangisinin size uygun olduğunu belirlemek telefon seçiminiz için oldukça kritik.

Neden Android Telefon Satın Almalıyım?

 • Daha fazla kişiselleştirme seçeneği

 • Daha uygun fiyatlar

 • USB Type-C şarj girişi ile daha hızlı şarj olma özelliği

 • Daha fazla donanım seçeneği

 • Çok sayıda marka ve model alternatifi

Neden iOS Telefon Satın Almalıyım?

 • Android’e kıyasla çok daha hızlı

 • Yeni modellerinde kamera pek çok Android telefona göre daha iyi

 • Çok daha kolay kullanılabiliyor

 • Daha sık güncelleniyor

 • Daha iyi donanım ve yazılım uyumu

 • Daha iyi destek ve müşteri hizmetleri

Telefonunuzu daha fazla kişiselleştirmek istiyorsanız Android tercih etmeli, kullanım kolaylığı arıyorsanız, iOS işletim sistemli telefonlara yönelmelisiniz.

akıllı telefon satın almak istiyorum
Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Fiyat

Fiyat araştırması yaparken mutlaka dikkatli olmanız gerekli. Apple telefonlar için bu geçerli olmasa da, Android işletim sistemli pek çok farklı marka ve model bulabilirsiniz. Yazılımları neredeyse aynı olan bu telefonlarda, kimi zaman kullanmayacağınız özellikler olabilir. Hatta aynı donanımlara sahip telefonların farklı markalarda fiyatları arasında uçurum olabilir.

Telefonunuzu hangi amaçla kullanacağınızı belirleyin ve buna uygun bir fiyat limiti oluşturun. Ram, işlemci, hafıza gibi özelliklerden sadece işinize yarayacak olanları tercih edin. Pek çok kullanıcı yüklü miktarlarda harcama yapsalar da, telefonlarındaki çoğu özelliği kullanmıyor bile.

Örnekleyelim, bir yakınımın iphone marka telefonuna bakmasını rica ettim. 32 GB dahili hafızası olan telefonun 12 GB doluydu. Yani bu arkadaşımız gibi akıllı telefon kullanacaksanız ona göre özelliklere bakmalısınız.

Fiyat araştırması yaparken özelliklere ek olarak, teknik destek ve garanti konularını da göz önünde bulundurun. Mümkünse garantili ve iyi bir servis desteği sunan telefonları tercih edin.

[ilgiliicerik icerik_id=”735″]

Ekran ve Ekran Boyutu

Telefonunuzun kullanışlılığı açısından ekran boyutu oldukça önemlidir. Elleriniz büyükse küçük ekranlı bir telefondan memnun kalmayabilirsiniz. Aynı şekilde, bu durumun tam tersi de söz konusu olabilir.

Telefon satın almadan önce, eğer mümkünse telefonu elinize almanız tavsiye ediliyor. Özellikle sık kullandığınız uygulamaları yüklemeniz veya bu uygulamalarda yaptığınıza benzer kullanım hareketlerinde bulunmanız öneriliyor.

Cep telefonu ekranlarında, çözünürlükten ziyade renk kalitesi ve parlaklık daha ön plandadır. Çözünürlük ne kadar düşük olursa olsun, bu özellikler yeteri kadar iyiyse telefonunuzdan o kadar iyi bir görüntü alabilirsiniz.

Telefon ekranının açık ve kapalı mekanlarda ne kadar iyi performans verdiğine dikkat edin. Parlama, solgun renkler, parlaklık gibi özelliklerinin gerçekten işinize yarayacak nitelikte olduğuna emin olun. Aksi takdirde kullandığınız telefondan beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

→ AMOLED ekranlar LCD ekranlara kıyasla her zaman daha iyi görüntü verir.

Kamera

Cep telefonu alınırken klasik olarak en çok dikkat edilen kamera özelliği megapiksel olarak biliniyor. Eskiden beri gelen bu alışkanlık, aslında telefon alırken dikkat etmeniz gereken en son ayrıntılardan biri.

Kameranın görüntü kalitesi megapiksellerine değil, diyafram açıklığı, lens, optik görüntü düzeltmesi gibi farklı özelliklere bağlıdır. Cep telefonları için çok daha geçerli olan bu durumu seçim yaparken mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kalitesiz lense sahip bir telefon kamerası ne kadar yüksek megapiksele sahip olursa olsun yeteri kadar kaliteli görüntü vermeyecektir.

İşlemci

Telefonların yazılımsal özelliklerinin gelişmesi ile birlikte, işlemci geçmişte olduğu kadar önemli değil. Ortalama bir bütçe ile alabileceğiniz pek çok telefon yeteri kadar işlemci gücü sunmakta.

İşlemci, artırılmış gerçeklik ve özellikle oyunlar konusunda devreye giriyor. Oyunların takılmadan çalışabilmesini, daha hızlı açılabilmesini ve buna benzer özellikleri sağlayan işlemciyi, telefonu hangi amaçla kullanacaksanız ona göre tercih etmenizde fayda var.

Eğer oyun ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına çok fazla vakit harcamayacaksanız muhtemelen çok gelişmiş bir işlemciye ihtiyaç duymayacaksınız.

Günümüzde, Android telefonlar için en gelişmiş işlemci Snapdragon 835 olarak biliniyor. Tüm telefon işlemcileri içerisinde en gelişmişi ise Iphone 8, 8+ ve X modellerinde kullanılan A11 Bionic işlemcisi.

RAM

Ram, akıllı telefonunuzun aynı anda birden fazla işlem yapabilme özelliğini ifade eder. Artık pek çok kullanıcı telefonu çoklu işlemler için kullandığı için RAM oldukça önemli bir detay olarak ön plana çıkıyor.

Ortalama bir kullanıcı için 2 GB RAM yeterli olmakta. Orta fiyatlı telefonlarda da genellikle 2 GB civarında RAMe rastlanıyor. RAM boyutları telefon fiyatıyla doğru orantılı olarak 6 GB’a kadar çıkabiliyor.

Batarya

Telefon kullanmaktan çok fazla hoşlanan bir insan olmasanız bile, bir telefon seçiminde en önemli detay bataryadır. Cep telefonunuzu günde 2 kere şarj etmek istemiyorsanız mutlaka güçlü bir batarya tercih etmelisiniz.

Kullanıcılar, genellikle telefonlarını ortalama olarak 10 saatlik döngülerde şarj ediyor. Bu durumda, ortalama bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, şarjı en az 10 saat gidebilen bir cep telefonuna ihtiyacınız var.

» Powerbank, bataryalı telefon kılıfları ve çok sayıda farklı şarj imkanı bulunuyor olsa bile, telefonunuza ekstra bir donanım taşımak zorunda kalmak istemiyorsanız mutlaka bu süreleri göz önünde bulundurmanız gerekli.

Şu an için en yüksek batarya performansına sahip akıllı telefon, 16 saat 46 dakika ile ZenFone 3 Zoom olarak görünüyor. En yüksek batarya performansına sahip Iphone modeli ise 11 saat 16 dakika ile Iphone 8 Plus.

Hafıza

Eskiden 16 GB hafızalar yeterli olsa da, kamera ve görüntü kalitelerinin artması artık bu kapasitelerdeki telefonları işe yaramaz hale getiriyor. Her ne kadar düşük fiyatlı olursa olsun, çok fazla fotoğraf çekmiyor olsanız bile, 16 GB hafızaya sahip telefonlardan uzak durmanız gerekiyor. Bu kapasitedeki telefonlar, uzun vadeli kullanımlarda mutlaka zorluk çıkaracaktır.

 • Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, 32 GB hafızaya ihtiyaç duymakta. Günümüzde lider kabul edilen cep telefonlarında ise 64 GB standart hafıza olarak kabul ediliyor.
 • Android telefonların bazılarında MicroSD kart desteği olsa da, Iphone modellerinde harici hafıza ekleme imkanınız bulunmuyor. Bu nedenle seçiminizi yaparken iyi düşünmelisiniz.

Eğer çok fazla fotoğraf çekiyorsanız ve bütçe probleminiz yoksa, yüksek kapasiteli bir Iphone sizin için ideal olacaktır. Fakat bütçe konusunda daha düşük bir model arıyorsanız, harici hafıza destekli Android telefonları düşünebilirsiniz.

Tasarım

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler denince tasarım çok önemli bir noktaya nüfuz ediyor. Her konuda olduğu gibi, telefonların tasarımının güzel olup olmaması kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Bu nedenle seçim tamamen size ait. Fakat estetik kısmını bir yana bırakırsak, tasarım konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Özellikle telefonunuzun dayanıklı olmasını istiyorsanız, su ve toz geçirmezlik gibi özellikleri ön planda tutmanız tavsiye ediliyor. Aynı şekilde, telefonunuzun kasasının metal olması, dayanıklılığı artıran unsurlardan biri.

Eğer telefonunuzun ağırlığı sizin için önemli bir unsursa, metalden ziyade cam kasalı telefonları tercih edebilirsiniz.

Teknik gerekliliklerden dolayı, yalnızca cam kasaya sahip olan cep telefonlarında kablosuz şarj özelliği bulunabilir.

Bazı akıllı telefonlarda kırılmaz cam, düşmeye karşı kırılmazlık garantisi ve benzeri özellikler olduğunu unutmayın. Kullanım amacınıza göre en doğru seçimi yapmanız hem telefonunuzu uzun süreli kullanmanıza hem de bütçenizi çok daha verimli değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

telefon alırken hangi özelliklere bakılmalı
Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ekstra Özellikler

Telefonunuzun çağa ayak uydurmasını isteyebilirsiniz bu da akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Retina taraması, kablosuz şarj, yüz tanıma, parmak izi okuma ve daha pek çok özellik artık akıllı telefonlarda bulunuyor. Bu özellikler çoğu zaman ortalama bir kullanıcı için çok gerekli olmasa da, bazı kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilebiliyor.

Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Eğer bu ekstra özelliklere ilginiz bulunuyorsa seçim yaparken bunları da göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor. Ancak pek çok kullanıcının, aslında işine yaramayacak özelliklere ekstra para vermekte. Bu nedenle, özellikle neye ihtiyacınız olduğu konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Teknik Destek ve Servis

Akıllı telefonlarda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de teknik servis ağı. Her telefon gibi, en kaliteli akıllı telefon bile arıza yapabilir. Bu gibi durumlarda karşınızda sizin sorununuzu çözebilecek bir teknik servis yoksa telefonunuzun hiçbir değeri kalmayacak.

Apple, teknik destek konusunda diğer markalara kıyasla çok daha üstün. Özellikle Türkiye’de Apple Store açıldıktan sonra çok daha verimli hizmet vermekte. Samsung gibi Android telefonların ana markaları, teknik destek konusunda Apple’ın gerisinde.

Markanızı belirlerken, mutlaka servis desteğinin yeterli olduğuna emin olun. Cep telefonunuzun özellikleri kadar, teknik servis yeterliliği de önemli bir konu.

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Telefon alırken nelere dikkat etmeli ve akıllı telefon alırken hangi özelliklere bakılmalı gibi soru işaretlerini açıklamaya çalıştık.

Akıllı telefon satın alırken mutlaka çeşitli kaynakları araştırmalı ve ilgili markanın model incelemerini takip etmelisiniz. Shiftdelete in akıllı telefon incelemeleri gerçekten çok samimi ve açıklayıcıdır. Tavsiye ediyorum. Amazon Türkiye de ve HepsiBurada da akıllı telefon satın almak için garanti sorunu yaşamayacağınız internet sitelerinden bazılarıdır.

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Güncel paylaşımlarımız için web sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın. Memnun kaldığınız markaları yorum bölümüne diğer kullanıcılarımızın fikir sahibi olması için yazarsanız seviniriz. Herkese teşekkür ediyoruz. TEKNOVAKA