İklim değişikliği denince ne anlıyoruz ?

Çok sevdiğim, genel bir haber blogu diyebileceğimiz web sitesi var; www.dunyahalleri.com onu tanıtarak başlamak istedim. Peki neden ? İklim değişikliği nedir ?

Reklamsız yayın yapıyor olması benim için en cezbedici durum. Yani belki de birileri bazı şeyleri sadece sevdiği için yapıyordur. Olamaz mı ?

Şöyle bir durum vardı eskiden, televizyona çıkma isteği; herkesin içinde inceden inceden bulunan. Milyonlarca kişinin hayali gerçek mi oldu bilinmez, o satın alınması çok zor aletler herkesin elinde bir oyuncak oluverdi. Sanırım artık izleyiciden çok yayıncı kimseler bulunuyor dünya üzerinde.

Bu gezegen bir garip, keşfet keşfet bitmiyor. Birileri de sonumuzu bas bas bağırsa bile duymazdan geliyoruz sanki.

Açıkçası günceli çok takip edebilecek kadar vakit ayırma gereksinimi duymuyorum. Haftalık bültenlerle gezegene aceleci bir pencereden bakıp, hızlıca çarpıyorum yüzüne.

Karşılaştığım haberler, gerçekler, yaşam kavgaları, ne oldumcular falan, değişmiyor bunlar. Sanki köklü bir değişkenin içine atanmış değişmez kümeleri karman çorman bir curcuna tutturmuş.

Kim neyin farkında, neyin değil, farkında olsan ne değişiyor, neyi değiştirebiliyorsun.

Gördüğün görüntüleri, göreceğin gün sayısını hesaba kattığında vazgeçmek için her zaman bir bahane üretebiliyorsun kendine.

Sözün kısası bazı insanlar tepki gösteriyor bazı yanlışlara. Olmazlara, daha iyi olabilecekler için. Bu da onlardan biri sadece…

Buyurun olur da buralara yolunuz düştüyse, haberin kaynağından okuyun. Yok olma isyanı veriyor birtakım insanlar, hepimiz için.

Bir Paris anlaşması imzalandı biliyorsunuz, Dünya’yı bi kaç yüzyıl sonrasına kadar yaşanamaz bir gezegen haline getiriyoruz hep birlikte, buna bir dur diyelim, diyemesek bile bir kaç yüzyıl daha sarkıtalım gibilerinden.

İyimser olabileceğim tek bir tablo var. Bilgisayar. Temel anlamda çubuklara (kemiklere) farklı sayısal değerler atamakla başlayan bu muazzam beyin aktarımı, gelecekte olmasını umut ettiğim bir beyin göçü ile, hangi gezegende varlığını sürdürürse sürdürsün insanoğlunun yaptığı hataları yapmayacaktır.

Robotlar artık piyano çalabiliyor. Ve kusursuz. Burda

Uzmanlar, bilim insanları uyarıyor: İklim değişikliğinin sonuçları tahmin ettiğimizden de kötü olacak.

Yapay zeka dediğimiz önüne geçilemez mirasçılarımız için etik kurallar belirlemişiz. Bu da enteresan. Gerekli mi ? Çok uzun uzadıya tartışılacak bir konu. Neyse, sonuç olarak hepimiz yapay zekanın kendi tercihleri ile belirlediğimiz tüm kurallardan bir gün kendini sıyırabileceğini biliyoruz. Yoksa hala bilmeyen var mı ?

Teknovaka Notu ↓

 

Umarım yaşam alanlarını kullanırken bizden gördüklerini yapmayacak kadar akıllı olurlar…

 

Görüşmek üzere.

 

iklim değişikliğinin sonuçları