Iphone’dan Android’e Rehber Nasıl Aktarılır?

Iphone telefonunuzdan Android işletim sistemli bir telefona geçiş yaparken rehberinizi nasıl aktaracağınız konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Ancak sizin için hazırladığımız bu rehberde göreceğiniz üzere, rehberiniz ne kadar kalabalık olursa olsun kolayca aktarım yapabilmeniz mümkün.

Iphone üzerinden Android’e rehberinizi aktarırken, tercihinize göre kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor.

Yöntem 1 – Mail ile Gönderme

Eğer aktarım yapacağınız rehberde çok fazla kişi yoksa veya yalnızca birkaç kişinin numarasını aktarmak istiyorsanız, sadece e-posta göndererek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle rehberinizden aktarmak istediğiniz kişiyi bulmanız gerekiyor. Daha sonra, “Kişiyi paylaş” veya “Share contact” butonuna basarak, e-posta ile gönderme seçeneğine dokunmanız yeterli.

Android telefonunuzdan ise gelen mailde bulunan “.vcf” uzantılı dosyaya dokunarak rehberinize otomatik olarak kaydolmasını sağlayabilirsiniz.

Iphone'dan Android'e Rehber Aktarımı
Adım 1
Iphone'dan Android'e Rehber Aktarımı
Adım 2
Iphone'dan Android'e Rehber Aktarımı
Adım 3

Yöntem 2 – iCloud Aktarımı

Iphone’un bağlı olduğu Icloud hesabına girerek, bilgisayarınız üzerinden kolayca rehberinizi aktarabilirsiniz. Bu yöntemle tüm rehberinizi aktarabileceğiniz gibi, istediğiniz kişileri özel olarak aktarmanız da mümkün.

  • Adım 1: Öncelikle Icloud.com üzerinden “kişiler” bölümüne girin.
  • Adım 2: Rehberinizden dilediğiniz kişileri seçin veya “tümünü seç” butonunu kullanarak tüm rehberi seçin.
  • Adım 3: Export Vcard butonuna tıklayarak seçtiğiniz kişileri bilgisayarınıza indirin.
  • Adım 4: Android telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayın ve indirdiğiniz dosyayı telefonunuza aktarın.
  • Adım 5: Android telefonunuzun rehberine girerek aktarım bölümüne tıklayın, buradan telefona yüklediğiniz dosyayı seçerek işlemi tamamlayın.

Oldukça basit şekilde aktarım sağlayan bu yöntemi kullanarak rehberinizi kayıpsız ve kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.

Iphone'dan Android'e Rehber Aktarımı
ICloud ile Iphone’dan Android’e Rehber Aktarımı

Yöntem 3 – Uygulama ile Rehber Aktarımı

Karmaşık yöntemlerden hoşlanmıyorsanız, Appstore ve Google Play‘de bulunan çok sayıda aktarım uygulaması ile rehberinizi yeni telefonunuza taşıyabilirsiniz.

En bilindik uygulamalardan biri olan “My Contacts Backup”, bu işlem için adeta biçilmiş kaftan. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve ekranda çıkan talimatları takip etmek. Uygulama, telefon konusunda bilgisi olmayan kullanıcıların bile kolayca rehberlerini taşıyabilmelerini sağlıyor.

Yöntem 4 – Operatör Aracılığıyla Rehber Aktarımı

Günümüzde pek çok telefon operatörü telefonlar arasında rehber aktarım hizmeti vermekte. Kendi uygulamaları veya sim kart üzerinden aktarım yapan operatörler, bu işlem için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Uygulamalarla uğraşmak istemiyorsanız, operatörünüzün en yakın bayisine giderek rehberinizi aktarmasını isteyebilirsiniz. İşlem ortalama olarak 10 dakika içerisinde tamamlanıyor.