Sanal Gerçeklik Uyumlu Akıllı Telefonlar

Sanal gerçeklik giderek daha eğlenceli bir hal alıyor. Oyunlarda, uygulamalarda ve çok daha fazlasında karşımıza çıkan sanal gerçeklik, bilgisayar donanımlarına para harcamanıza gerek kalmadan, akıllı telefonlarla da sağlanabiliyor.

Özellikle Samsung’un domine ettiği sanal gerçeklik piyasası, pek çok Samsung marka telefon ile bu özellikten yararlanabilmenize olanak vermekte.

Direk olarak telefon ekranı ile tam bir sanal gerçeklik deneyimi elde etmek mümkün olmasa da, satın alacağınız ekstra cihazları telefonunuza bağlayarak sanal gerçeklik deneyimi elde etmeniz mümkün.

Sektörde öncü olarak kabul edilen üç farklı sanal gerçeklik cihazı bulunuyor. Bunlardan ikisi üst düzey gerçeklik sağlarken, diğeri sadece basit bir kartondan ibaret! Cihazlar şu şekilde;

 • Google Daydream: 79 $ fiyata sahip olan bu sanal gerçeklik seti Google tarafından geliştirildi. Piyasadaki en gelişmiş set olan Daydream, gözlük ile birlikte bir kulaklığa da sahip.

 • Samsung Gear VR: Google Daydream ile birlikte piyasayı domine eden setlerden biri olan Samsung Gear VR, 200 ile 300 TL arasında değişen fiyatlarla piyasada bulunuyor. Bu cihaz pek çok Samsung akıllı telefonla uyumlu olarak çalışıyor.

 • Google Cardboard: Çok basit bir mantık ile işleyen bu sanal gerçeklik cihazı, herhangi bir elektronik aksama sahip olmadığı için tüm akıllı telefonlar ile uyumlu. Google tarafından üretilen Cardboard 5 $ gibi düşük bir fiyata sahip. Farklı modellere ve tasarımlara göre fiyatı 15 $’a kadar çıkabiliyor.

Google Cardboard tüm akıllı telefonlar ile kullanılabiliyor olsa da, diğer sanal gerçeklik uyumlu başlıca telefonlar şu şekilde:

 • Telefon: Samsung Galaxy S7, S7 Edge, S8 ve S8 Plus

  Uyumluluk: Gear VR, Daydream ve Cardboard

  Samsung Galaxy S8, sanal gerçeklik uyumlu telefonlar arasında lider kabul ediliyor. Özellikle Gear VR ile tam uyumluluğa sahip.

 • Telefon: Samsung Galaxy Note 8

  Uyumluluk: Gear VR ve Cardboard

  Samsung’un geliştirdiği Gear VR ile Note 8 modeli tam uyumluluğa sahip. Ancak Google tarafından geliştirilen Daydream ile birlikte çalışmıyor.

 • Telefon: Huawei Mate 9 Pro

  Uyumluluk: Daydream ve Cardboard

  Huawei’nin bu modeli, Daydream ile birlikte en uyumlu çalışan akıllı telefonlar arasında kabul edilmekte. Aynı zamanda tüm diğer akıllı telefonlargibi Cardboard ile de sanal gerçeklik deneyimi sunuyor.

Sanal gerçeklik, Cardboard gibi cihazlarla her telefon için sağlanabiliyor. Ancak daha gelişmiş bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar, Daydream, Gear VR gibi gelişmiş cihazlara ihtiyaç duyabiliyor.

Google Daydream, şu ana kadar üretilmiş en geniş destek sunan sanal gerçeklik gözlüğü. Başta Google tarafından üretilen Pixel 2 olmak üzere, Galaxy S8 ve üzeri, Zenfone AR, LG V30, Note 8, Moto Z2 Force, Axon 7, Moto Z ve Force, Mate 9 Pro gibi çok sayıda telefon ile birlikte kullanılabiliyor.