Telefona Root Atmak Nedir? Zararlı Mıdır?

Telefona Root Atmak Nedir?

Android telefonlar için geçerli olan root atmak kavramı, basit tanımı ile, telefon üzerinde bulunan kullanıcı yetkilerini artırmanız anlamına gelir.

Android, her ne kadar açık kaynak kodlu bir yazılım olsa da, kullanıcılara her ayara erişim izni vermez. Root atma işlemi ile, kullanıcı kendini superuser olaran tanımlar ve bu doğrultuda telefon ile ilgili çok daha fazla yetkiye ulaşır. Örnek olarak, bilgisayarınızda bir dosyayı açarken “yönetici olarak çalıştır” mantığı, telefonlarda root atmak olarak tanımlanabilir.

Telefona Root Atmak Zararlı Mıdır?

Telefonunuzda normal bir kullanıcı olarak, root iznine sahip olmadan belli menülere erişemiyor olma sebebiniz tamamen güvenlik ile bağlantılıdır. Root erişimine sahip olduğunuz zaman, telefonun çekirdek yazılımına erişebileceğiniz için zarar verme ihtimaliniz bulunur. Yazılım üreticileri, bu ihtimali minimuma indirmek amacıyla bazı kısıtlamalara gitmiştir.

Telefon üzerinde yaptığınız işlem hakkında yeterli bilginiz yoksa root atmak dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Telefonunuzun yazılımını tamamen kullanılamaz hale getirebileceği gibi, bir takım donanımsal sorunlara da neden olabilir.

telefona root atmak zararlı mıdır
Root atmak zararlı mıdır

Telefona Root Atarak Neler Yapılabilir?

Root atarak, normal şartlarda ulaşamadığınız pek çok özelliğe ulaşmanız mümkün. Daha önce telefonunuz ile uyumsuz olan çok sayıda uygulamayı root atarak yükleyebilirsiniz.

Root atarak yüklediğiniz uygulamalar, direk olarak telefonunuzun donanımına erişim sağlayabileceği için, batarya ve işlemci gibi bölümlere müdahale etme şansı elde edersiniz. Bu donanımlara müdahale etmeniz durumunda, telefonunuzun şarjının daha uzun gitmesini sağlayabilir veya telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Telefonunuz ile birlikte gelen ve normal şartlarda silemediğiniz uygulamalar root attığınız telefonda normal şekilde silinebilir. Böylece telefonunuzda daha fazla yer açabilirsiniz.

Adblock, Adfree, Ad Away gibi uygulamalar aracılığıyla, ister web sitelerinde, ister telefonunuzda yüklü olan uygulamalarda reklamları kaldırmanız mümkün. Root atılmayan telefonlarda bu tarz bir yetkilendirme yapılamayacağı için, özellikle uygulama içinde yer alan reklamları kaldırmak mümkün değildir.

Root atılan telefonlar, normal hallerine göre çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahiptir. Klavyeden temaya kadar pek çok konuda özelleştirme yapabilmeniz mümkün. Root olmadan bu ayarların çoğuna erişim izniniz bulunmmaktadır.

Root atmak, telefonunuzu tam olarak kullanmanızı sağlar. Ancak aynı ölçüde de sorun yaratabilir. Özellikle kaynağına güvenmediğiniz uygulamalar ile bulaşabilecek zararlı yazılımlara karşı dikkat etmeniz gerekmekte. Root atmak, telefonunuzda güvenlik amacıyla kapatılan bölümleri aktif ettiği için, zararlı yazılım riskini de beraberinde getirir.

[ilgiliicerik icerik_id=”735″]

Telefona Root Atmak ve Garanti Durumu

Telefona root atmanız halinde telefonunuz garanti kapsamı dışına alınabilir. Bu konu ile ilgili yetkili servislerden net bir açıklama yapılmamış olsa da, root atmanın garanti üzerindeki etkisi “gri bölgede” ele alınmakta. Root atmanız halinde, telefonunuza donanımsal bir zarar gelmemesi durumunda garanti dahilinde tamir ettirebilirsiniz. Ancak root atmanız durumunda oluşabilecek hasarlar telefonunuzun garanti dışı bırakabilir.

Her yetkili servis root atmaya yönelik farklı bir kurala sahip olabilir. Root atmanın garanti kapsamı dışında bırakıp bırakmayacağına dair en doğru bilgiyi, ancak telefonunuzun marka ve modeline göre yetkili servislerden alabilirsiniz.

root atmak nedir
Root atmak nedir ?